Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

O komisji

Komisja Śledcza ds. Amber Gold to sejmowa komisja śledcza powołana uchwałą Sejmu VIII kadencji z 19 lipca 2016 do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. Skład komisji został ustalony 22 lipca 2016 roku, na jej czele stanęła Małgorzata Wassermann, posłanka PiS.

Prace Komisji Śledczej ds. Amber Gold wystartowały we wrześniu 2016 roku. Wg wstępnych szacunków, mają potrwać około dwóch lat. Przesłuchania pierwszych kilkunastu świadków przed komisją ds. Amber Gold zaczną się 9 listopada. W pierwszej kolejności przesłuchani zostaną prokuratorzy zajmujący się tą sprawą od 2012 roku.

Amber Gold to firma powstała w 2009 roku, jej działalność miała opierać się na inwestowaniu w złoto (i inne kruszce), swoich klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem, dochodzącym do 17 procent w skali roku. W sierpniu 2012 roku, po ponad trzech latach działalności, firma Amber Gold ogłosiła likwidację, przez co niemal 19 tysięcy klientów nie było w stanie wypłacić w sumie ponad 850 milionów złotych.

Sprawa Amber Gold od sierpnia 2012 roku znajduje się w prokuraturze. Od tamtego czasu w areszcie znajdują się Marcin P. oraz jego żona Katarzyna P., zaś proces w ich sprawie trwa od 21 marca 2016 roku przed gdańskim Sądem Okręgowym (wcześniej prokuratura wraz z ABW przesłuchała niemal 20 tysięcy świadków, gromadząc 16 tysięcy tomów aktów sprawy). Małżeństwu stojącym za oszustwem Amber Gold grozi im do 15 lat więzienia.