Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Aktualności

15 czerwca 2018

Komisja ds. Amber Gold złoży 6 zawiadomień do prokuratury

Po przesłuchaniach świadków związanych ze służbami specjalnymi i policją, komisja ds. Amber Gold zdecydowała o złożeniu sześciu wniosków do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Na niejawnym posiedzeniu w dniu 14 czerwca komisja podsumowała przesłuchania świadków związanych ze służbami specjalnymi, policją i BOR-em. Przed komisją stanęło kilkunastu byłych i obecnych funkcjonariuszy ABW, ówczesny szef MSW Jacek Cichocki oraz świadkowie z CBA, CBŚP i gdańscy policjanci.
- Efektem tego posiedzenia jest to, że komisja w zakresie policji złoży dwa zawiadomienia o przestępstwie - powiedziała Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji, posłanka PiS.
Pierwsze dotyczy funkcjonariusza przesłuchiwanego w trybie niejawnym, drugie Macieja Zajdy - naczelnika wydziału do walki z przestępczością gospodarczą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w latach 2007-2012.

Ponadto komisja złoży zawiadomienie do prokuratury na funkcjonariusza operacyjnego, którego dane osobowe są niejawne, oraz Jarosława Dąbrowskiego, byłego zastępcę dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku.
- W przypadku Dąbrowskiego komisja ds. Amber Gold dopatruje się zarówno niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień, ale i składania fałszywych zeznań przed komisją - poinformowała Wassermann.

Ponadto komisja złoży zawiadomienia na dwóch funkcjonariuszy operacyjnych ABW z Warszawy. Ich dane osobowe nie mogą zostać ujawnione. Jak dodaje Wassermann, wnioski do prokuratury powinny zostać złożone w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Źródła: niezależna.pl, fakty.interia.pl, PAP.

Powrót